Zima w Bieszczadach

Jak się do niej przygotować?

Wyjazd na zimowy urlop w Bieszczadach z roku na rok staje się coraz bardziej popularnym pomysłem. Coraz więcej osób decyduje się na zimową wyprawę w Bieszczady. Jednocześnie zadają sobie pytanie jak przygotować się do podróży i czego spodziewać się na miejscu? Dotychczas turyści znali Bieszczady z innych pór roku, dziś chcą zobaczyć swoje ulubione góry pokryte grubą warstwą śniegu. Zima, jest uważana za najbardziej bajkową, ale i wymagającą, porą na wolne w tych okolicach. Podpowiemy Wam jak najlepiej zaplanować taki wyjazd i czy na prawdę jest się czego obawiać 🙂

Jaka pora jest najlepsza?

Bieszczady, to bardzo dynamiczne góry. Pogoda, podobnie, jak na Wyspach Owczych może zmienić się tutaj o 180 stopni nawet w kilkanaście minut. Szybkość pojawiających się zmian sprawia, że każda wycieczka, nawet w to samo miejsce może być zupełnie nowym przeżyciem. Warunki zależą również od lokalizacji – doliny i połoniny mogą przywitać w innych nastrojach. W Bieszczadach wiele osób ujmuje niezwykła płynność tych urokliwych obszarów, a musimy tutaj zwrócić Waszą uwagę, że w relacji do np. Tatr to znacznie mniejszy teren.

Ale kiedy najlepiej przyjechać? Wszystko jest uzależnione od warunków w danym roku. Jeśli chcecie podziwiać ośnieżone szczyty, to nie obejdzie się bez monitorowania prognoz. W ciągu ostatnich lat ilość dni pod białym puchem znacząco zmalała. Rzadko bywa, jak za dawnych lat, że śnieg okrywa góry już od listopada. Największe prawdopodobieństwo, że warunki będą sprzyjające przypada w styczniu i lutym.

Co jest przydatne?

Obraz znany nie tylko z bieszczadzkich szlaków – przemierzanie gór w obuwiu kojarzonym raczej z plażą. Zimą ten pomysł nie przejdzie, bez dobrych butów lepiej nie wystawiać nosa poza asfaltową drogę. Bieszczady to strome góry, pełne niespodzianek, więc wiele zależy od ubioru. Dodatkowym atutem jest zaopatrzenie się w raki, ponieważ poprawią przyczepność podczas zdobywania nachylonych zboczy oraz w trakcie zejścia.

Odnośnie okryć wierzchnich, to kurtka i spodnie powinny być przeznaczona do uprawiania sportów zimowych, konieczne jest również izolowanie ciała bielizną termiczną. Wystawienie się na działanie wiatru przemierzającego połoniny może okazać się bardzo ryzykowne i niebezpieczne dla zdrowia. Warto pamiętać o zapasowej odzieży na zmianę: rękawicach, czapkach, bandanie lub kominie. Warto uzbroić się w kominiarkę oraz okulary przeciwsłoneczne lub gogle narciarskie.

Jeżeli chodzi o gadżety i dodatkowy ekwipunek, to przydadzą się kijki turystyczne, solidny plecak, termos z gorącym napojem, mapa i kompas. Gdy tylko jest taka możliwość, to zaopatrzcie się również w górski nawigator GPS, bezcenny w mgle lub śnieżycy. Pamiętajcie o naładowanym telefonie i powerbanku – obowiązkowo zapiszcie w kontaktach numer do GOPR.

phone

Numer telefonu

516 296 317
adres

Adres

Holickie Berdo
Wołkowyja
ul. Bieszczadzka 3C,
38-610 Polańczyk