Co warto wiedzieć o Bieszczadach?

Co warto wiedzieć o Bieszczadach?

Jak są zbudowane Bieszczady?

Bieszczady składają się z dwóch pasm górskich w łańcuchu Karpat. Pasma znajdują się pomiędzy Przełęczą Wyszkowską i Przełęczą Łupkowską. Obszar, zwyczajowo dzieli się na Bieszczady Zachodnie – na obszarze Polski i Ukrainy oraz na Bieszczady Wschodnie – znajdujące się wyłącznie na terytorium Ukrainy. Najwyższy szczyt po polskiej stronie to Tarnica, a na Ukrainie Pikuj.

Jakiej pogody się spodziewać?

Klimat w Bieszczadach nie jest zaliczany do wysokogórskiego, natomiast określa się go jako umiarkowany ciepły, przejściowy. Dominują w nim cechy klimatu kontynentalnego. W tym terenie pojawia się duża roczna amplituda temperatur. Pogoda w Bieszczadach bywa zmienna i trudna do przewidzenia. Dla przykładu w 2013 roku rekordowe -37°C odnotowano w Stuposianach.

Jakie zwierzęta można spotkać?

Flora i fauna Bieszczad obfituje w rozmaite gatunki, które są rzadko spotykane lub wcale nie występują w innych częściach Polski. Ogromne połacie terenów porastają mieszane lasy, które oprócz drzew zajmują mchy oraz porosty. Stare lasy bukowe, budują zoo pod gołym niebem, a wśród wyjątkowych okazów znajduje się np. największy europejski wąż Eskulapa. Teren Bieszczadzkiego Parku Narodowego zamieszkują także żubry, niedźwiedzie, wilki, żbiki, rysie, jelenie, orły przednie, bociany czarne, czy też reintrodukowane koniki polskie.

phone

Numer telefonu

516 296 317
adres

Adres

Holickie Berdo
Wołkowyja
ul. Bieszczadzka 3C,
38-610 Polańczyk